ثبت شرکت در امارات - موسسه حقوقی اندیشه قرن کیش

سرمایه گذاری در عمان

همه چیز درباره سرمایه گذاری در عمان 2023

از یک سپردۀ ثابت گرفته تا خرید اوراق قرضه، سهام و سرمایه‌گذاری در صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک، فرصت‌های زیادی برای گردش پول شما و کسب بیشترین بازده وجود دارد.

آیا به دنبال سرمایه‌گذاری در یک کشور با ثبات اقتصادی، سیاسی و اجتماعی در خاورمیانه هستید؟ کشوری که موقعیتی عالی در بازارهای آزاد دارد، به حقوق مالکیت احترام می‌گذارد و مزایایی همچون مالیات کم، نیروی کار تحصیل‌کرده و زیرساخت حمل و نقل مدرن در اختیار شما قرار می‌دهد؟

عمان، مقصد شما است!

کشور عمان، همیشه یکی از بهترین مقاصد تجاری برای بسیاری از سرمایه‌گذاران خارجی بوده است. در بیشتر موارد، مقررات مربوط به مالیات و اخذ مجوزها برای سرمایه‌گذاران بومی و بین‌المللی مشابهت دارد و قانون سرمایه‌گذاری خارجی (FCIL) به اغلب سرمایه‌گذاران اجازه می‌دهد تا در بیشتر بخش‌های تجاری عمان، سرمایه‌گذاری کنند.

چنانچه قصد سرمایه‌گذاری در عمان را دارید و به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه هستید، توصیه می‌کنیم که با مشاوران ما در موسسه حقوقی اندیشه قرن کیش تماس بگیرد.


مزایای سرمایه‌گذاری در عمان

از مهم‌ترین فواید سرمایه‌گذاری در عمان، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • ثبات سیاسی و اقتصادی
 • ارز محلی پایدار و قابل انتقال
 • امکان جابه‌جایی و انتقال رایگان بودجه و سرمایه
 • بدون مالیات بر درآمد شخصی
 • نرخ پایین مالیات گمرکی بر بسیاری از محصولات وارداتی
 • معافیات‌های مالیاتی مناسب (برخی از آن‌ها می‌توانند تا ۱۰ سال باشند)
 • یکی از بهترین موقعیت‌های جغرافیایی برای دسترسی به بازارهای خلیج، آسیا و آفریقا
 • عضویت در سازمان تجارت جهانی (WTO)
 • سیاست متعهدانۀ خصوصی‌سازی امکانات دولتی
 • همکاری نزدیک بخش‌های دولتی و خصوصی
 • قانون ویژۀ حمایت از حقوق سرمایه‌گذاران خارجی
 • ارائۀ وام‌ با مزایای کم و دورۀ بازپرداخت راحت
 • قراردادهای تجارت آزاد با بلوک‌های تجاری گوناگون

سرمایه گذاری در عمان

نیاز به مشاوره دارید؟

جهت دریافت مشاوره رایگان شماره تماس خود را وارد نمایید.


قوانین سرمایه‌گذاری در عمان

قانون جدید سرمایه‌گذاری خارجی (FCIL) عمان که از سال ۲۰۲۰ اجرا شد، به طرز قابل توجهی قوانین و محدودیت‌های سرمایه‌گذاری خارجی را کاهش داده است. بر اساس این قانون، شما می‌توانید کسب و کار خود را در این کشور راه‌اندازی کنید و مالکیت ۱۰۰% آن را به عهده داشته باشید.

۸ فرصت عالی سرمایه‌گذاری در عمان

اگر در حال برنامه‌ریزی برای سرمایه‌گذاری در عمان هستید، لازم است تا از سودآورترین زمینه‌های تجاری در این کشور آگاه باشید.

۱) فناوری

پایتخت عمان، مسقط، به طور گسترده‌ای در زمینۀ استارتاپ‌های مبتنی بر فناوری فعالیت می‌کند. شما می‌توانید بودجۀ خود را در مواردی همچون تجارت الکترونیک، توسعۀ اپلیکیشن‌های موبایل و مواردی از این قبیل سرمایه‌گذاری کنید.

۲) مدیریت رویدادها

کشور عمان که شهرت زیادی بخاطر مهمانی‌های مجلل، رویدادهای ورزشی و… دارد، فرصت‌هایی عالی به افرادی که ارتباطات مفیدی در صنعت سرگرمی و مهارت خوبی در مدیریت و سازماندهی رویدادها دارند، ارائه می‌کند. حاشیۀ سود این صنعت در عمان بسیار بالاست و یکی از بهترین زمینه‌های سرمایه‌گذاری محسوب می‌شود.

۳) گردشگری

با تلاش دولت عمان برای بهبود صنعت سفر و گردشگری، این بخش به خوبی در این کشور شکوفا شده است. از آنجا که این صنعت پتانسیل زیادی برای رشد طولانی ‌مدت دارد، می‌توانید با پیاده‌ کردن سرمایۀ خود در آن، سود قابل توجهی کسب کنید.

۴) فروشگاه‌های خرید و فروش کالا

اقتصاد کشور عمان به صادرات و واردات کشورهای گوناگون وابسته است. با این اوصاف، فروشگاه‌های معاملات و خرید و فروش کالاها، گزینه‌ای عالی برای سرمایه‌گذاری در عمان محسوب می‌شوند.

۵) صنعت نفت

یکی از بهترین فرصت‌های کسب سود در کشور عمان، سرمایه‌گذاری در صنعت نفت و موارد مشابه است. اقتصاد عمان تا مدت زیادی به این صنعت وابسته بود؛ بنابراین این زمینه همچنان یکی از پررونق‌ترین زمینه‌های کسب سود در این کشور به شمار می‌آید.

۶) خدمات حمل و نقل

یکی از بهترین فرصت های سرمایه‌گذاری در عمان و کسب سود کلان، صنعت حمل و نقل است. اگر بتوانید بودجۀ خود را به صورتی هوشمندانه در این صنعت سرمایه‌گذاری کنید، سود هنگفتی به دست خواهید آورد.

۷) فروشگاه‌های لوازم الکترونیکی و خانگی

یکی دیگر از مشاغل پر رونق در عمان، فروشگاه‌های لوازم الکترونیکی و خانگی هستند. اگر می‌خواهید سود خود را در این تجارت به حدأکثر برسانید، توصیه می‌شود که وارد زمینۀ واردات کالا شوید؛ زیرا عمان به تولید این لوازم معروف نیست و در این زمینه فعالیت چندانی ندارد.

۸) کشاورزی

غلات و سبزیجات، از مهم‌ترین محصولات کشاورزی کشور عمان هستند و فرصت خوبی برای سرمایه‌گذاری در این کشور به وجود آورده‌اند. خرید زمین کشاورزی در عمان، بسیار ساده و ارزان است و در عین حال، سود زیادی برای شما به همراه دارد.

 

فرصت های سرمایه گذاری عمان

 

معرفی ویزای سرمایه‌گذار عمان

دولت عمان برای تشویق سرمایه‌گذاران به سرمایه‌گذاری در این کشور جهت کاهش وابستگی به نفت و تنوع‌ بخشیدن به منابع درآمد ملی خود، اقدامات زیادی از جمله اصلاح قوانین مالیاتی و بهبود امکانات زیرساختی در سطح بین‌المللی انجام داده است.

ویزای سرمایه‌گذار عمان به کارآفرینان و سرمایه‌گذاران خارجی واجد شرایط، امکان راه‌اندازی یک شرکت یا سرمایه‌گذاری در یک کسب و کار را ارائه می‌کند. شما با اخذ این ویزا می‌توانید سهامدار یک شرکت عمانی شوید و سود زیادی به دست آورید.

ویزای سرمایه‌گذار عمان معمولاً ۲ ساله است و می‌توانید آن را پیش از انقضا تمدید کنید. به منظور تمدید این ویزا، باید همچنان واجد شرایط بوده و سرمایۀ خود را در این کشور حفظ کرده باشید.

فرصت‌های سرمایه‌گذاری در عمان

روش‌های زیادی برای سرمایه‌گذاری در کشور عمان وجود دارد که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توانیم به ثبت شرکت، خرید ملک و اوراق قرضه اشاره کنیم.

سرمایه‌گذاری در عمان از طریق خرید ملک

با خرید ملک در عمان، تا زمانی که آن را حفظ کنید، می‌توانید همراه با خانواده‌تان در این کشور اقامت داشته باشید. جالب است بدانید که سند املاک عمان ۹۰ ساله است؛ یعنی در صورت خرید یک ملک، شما تا ۹۰ سال مالک آن خوهید بود!

دولت عمان، مناطقی را برای فروش به شهروندان خارجی مشخص کرده است که شما برای سرمایه‌گذاری در عمان از طریق خرید ملک، تنها اجازۀ خریداری آن‌ها را دارید. از مهم‌ترین هزینه‌هایی که باید در این مسیر در نظر داشته باشید، هزینه‌های ثبت‌نام، درخواست و اخذ تمبر مالیاتی است.

سرمایه‌گذاری در عمان از طریق ثبت شرکت

شما می‌توانید با ثبت شرکت در عمان، از اقامت ۲ سالۀ این کشور بهره‌مند شوید. ساختارهای تجاری متفاوتی در عمان وجود دارند که می‌توانید با توجه به الزامات آن‌ها و شرایط خود، یکی از آن‌ها را انتخاب کنید. در کنار رعایت شرایط ثبت شرکت، لازم است تا یک طرح تجاری حرفه‌ای داشته باشید که دولت عمان را برای صدور ویزای سرمایه‌گذاری متقاعد کند.

سرمایه‌گذاری در عمان از طریق خرید اوراق قرضه

خرید اوراق قرضه از دولت عمان به شما امکان می‌دهد تا سرمایۀ خود را در بازار بورس این کشور قرار دهید. توجه داشته باشید که این روش مهاجرتی، اقامت دائم عمان را برای شما به همراه نمی‌آورد و تنها از لحاظ اقتصادی به‌صرفه خواهد بود.شرایط سرمایه گذاری در عمان

جهت دریافت ویزای سرمایه‌گذار عمان، باید از تأییدیۀ وزارت بازرگانی و صنعت این کشور برخوردار باشید. این نهاد با بررسی مدارک و درخواست شما، مطمئن می‌شود که وجوه سرمایه‌گذاری کافی و در دسترسی دارید.

برای سرمایه گذاری در عمان، باید جزئیاتی مثل میزان سرمایه، نوع کسب و کار و طرح سرمایه‌گذاری خود ارائه کنید. از دیگر موارد مورد نیاز برای دریافت این ویزا، مجوز کار وزارت نیروی انسانی عمان (MOM) است.

اگر نمی‌دانید که واجد شرایط دریافت مجوز سرمایه گذاری در عمان هستید یا نه، با مشاوران متخصص موسسه حقوقی اندیشه قرن کیش دربارۀ سیاست‌های مهاجرتی این کشور مشورت کنید تا این موضوع را برای شما ارزیابی کنند.

مزایای سرمایه گذاری عمان

 

مدارک لازم برای دریافت ویزای سرمایه‌گذار عمان

با توجه به شرایط خود، برای دریافت ویزای سرمایه‌گذاری عمان به مدارک متفاوتی نیاز دارید که ممکن است شامل موارد زیر باشند:

 • ۲ عکس باکیفیت گذرنامه؛
 • کپی پاسپورت با حدأقل ۶ ماه اعتبار؛
 • یک کپی از قرارداد مشارکت؛
 • کپی ثبت تجاری کسب و کار عمانی در وزارت بازرگانی و صنعت؛
 • کپی کارت عضویت در اتاق بازرگانی و صنعت عمان؛
 • طرح سرمایه‌گذاری؛
 • گواهی وجوه سرمایه‌گذاری؛
 • مجوز وزارت بازرگانی و صنعت؛
 • مجوز کار صادرشده از MOM (وزارت کار عمان)؛
 • کپی سند ازدواج تأییدشده (در صورت لزوم)؛

نیاز به مشاوره دارید؟

جهت دریافت مشاوره رایگان شماره تماس خود را وارد نمایید.

حداقل مبلغ سرمایه گذاری در عمان

اگرچه مبلغ مشخصی در خصوص سرمایۀ لازم برای سرمایه‌گذاری در عمان تعیین نشده است، مبالغ بالاتر شانس بیشتری دریافت ویزای سرمایه‌گذاری و مجوز ورود به این کشور خواهند داشت. به طور معمول برای اینکه درخواست شما موفقیت‌آمیز باشد، لازم است تا دست کم ۴۰ هزار ریال عمان در یک کسب و کار سرمایه‌گذاری کنید.

اقامت عمان از طریق سرمایه گذاری

برنامۀ اقامت سرمایه‌گذاری عمان (IRP)، یک ابتکار جدید است که در سپتامبر ۲۰۲۱ راه‌اندازی شد. این طرح برای تشویق هرچه بیشتر سرمایه‌گذاری در زمینه‌های گردشگری، معدن، لجستیک، کشاورزی، شیلات، آموزش، بهداشت و فناوری اطلاعات (IT) طراحی شده است.

چنانچه واجد شرایط این طرح مهاجرتی باشید، می‌توانید مجوز اقامت طولانی‌مدت ۵ یا ۱۰ سالۀ عمان را دریافت کنید. هر ۲ نوع ویزا، قابل تمدید هستند. البته توجه داشته باشید که این مجوز تنها برای افرادی در دسترس است که وجوه قابل توجهی در عمان سرمایه‌گذاری کرده باشند.

اگر می‌خواهید برای دریافت ویزای اقامت ۵ سالۀ این کشور اقدام کنید، باید از یکی از شرایط زیر برخوردار باشید:

 • سرمایه‌گذاری حدأقل ۲۵۰ هزار ریال عمانی در یک شرکت عمانی یا اوراق بهادار دولتی
 • خرید ملکی به ارزش حدأقل ۲۵۰ هزار ریال عمانی در این کشور

اخذ ویزای اقامت ده‌سالۀ این کشور نیز مستلزم رعایت شرایط زیر است:

 • سرمایه‌گذاری حدأقل ۵۰۰ هزار ریال عمانی در یک شرکت عمانی یا اوراق بهادار دولتی
 • خرید ملکی به ارزش حدأقل ۵۰۰ هزار ریال عمانی
 • راه‌اندازی کسب و کاری با دست کم ۵۰ کارمند عمانی

جمع‌بندی؛ مشاوره سرمایه گذاری در عمان

مسیرهای متعددی برای سرمایه گذاری در عمان و اخذ اقامت این کشور وجود دارد. با این حال برای موفقیت در هر یک از این مسیرها، لازم است تا شاخص‌های متفاوتی را در نظر داشته و از فرصت‌های سرمایه‌گذاری مناسب در این کشور آگاه باشید.

برای افزایش شانس موفقیت خود جهت اخذ ویزای سرمایه‌گذار عمان، توصیه می‌شود تا از مشاوران و متخصصان مؤسسه حقوق اندیشه قرن کیش کمک بگیرید. وکلای مجرب ما با آگاهی از آخرین قوانین و شرایط سرمایه‌گذاری در کشور عمان، مسیر شما را تسهیل کرده و ریسک از دست رفتن سرمایه‌تان را به حدأقل می‌رسانند.

سوالات متداول

خیر، در این روش کشور عمان به فرد سرمایه‌گذار اجازه اقامت نمی‌دهد.

معمولا لازم است که حداقل ۴۰ هزار ریال عمان در کسب‌و‌کاری سرمایه‌گذاری کنید تا درخواست اخذ ویزای سرمایه‌گذاری عمان شما قبول شود.

به طور کلی بر اساس روش و میزان سرمایه‌گذاری در عمان شما می‌توانید اقامت ۲، ۵ یا ۱۰ ساله عمان را اخذ کنید.

میزان سرمایه، نوع کسب‌و‌کار و طرح سرمایه‌گذاری و داشتن مجوز کار وزارت نیروی انسانی عمان (MOM) از اصلی‌ترین موارد برای اخذ ویزای سرمایه‌گذاری عمان هستند.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۴ رای