ثبت شرکت در امارات - موسسه حقوقی اندیشه قرن کیش

سرمایه گذاری در امارات متحده عربی

سرمایه‌گذاری در امارات

فضای سرمایه‌گذاری امارات متحدۀ عربی، شرایط مطلوبی دارد. دولت این منطقه برای کاهش اتکای خود به صنعت هیدروکربنی ناپایدار، دنبال تنوع اقتصادی است. در این راستا، این کشور ابتکارات، قوانین و مقررات متعددی برای جذب سرمایه‌گذاران خارجی تصویب کرده است.

اصلاحات قابل توجهی که از سال ۲۰۲۰ ارائه شده است، به سرمایه‌گذاران خارجی و خانواده‌های آن‌ها اجازه می‌دهد تا با سرمایه‌گذاری در این کشور، اقامت طولانی‌مدت، شهروندی و گذرنامۀ اماراتی دریافت کنند. همچنین محدودیت‌های مالکیت خارجی شرکت‌های تجاری کاهش پیدا کرده و شرط اماراتی بودن اکثریت اعضاء هیئت‌مدیرۀ نیز لغو شده است.

بنابراین شما به راحتی می‌توانید برای راه‌اندازی کسب‌وکار محلی یا بین‌المللی خود مجوز بگیرید و بر اساس مقررات جدید، مالکیت ۱۰۰% تجارت خود را به عنوان یک کارآفرین خارجی بر عهده داشته باشید.

سرمایه‌گذاری در دبی به شما اجازه می‌دهد تا با کم‌ترین میزان کاغذبازی اداری، تجارت خود را در بازار این منطقه پیش ببرید و از مزایای آن بهره‌مند شوید. امارات متحدۀ عربی، منطقه‌ای سرشار از آرامش اقتصادی، مالی و سیاسی است که به شما برای دستیابی به اهدافتان کمک می‎‎کند.

سرمایه گذاری در امارات

مزایای سرمایه‌گذاری در امارات

از مهم‌ترین مزایای سرمایه‌گذاری در امارات، لازم است که به موارد زیر اشاره کنیم:

 • بازده بالا: امارات متحدۀ عربی، از بازار توریستی پررونق خود گرفته تا ارزش در حال افزایش مستغلات، به سرعت در حال توسعه است. دبی و سایر مناطق امارات، به عنوان یکی از بهترین مکان‌ها برای سرمایه‌گذاری در نظر گرفته می‌شوند و بازده بالایی برای سرمایه‌گذاران به دنبال دارند.
 • بازار پویا: هنگامی که بیشتر بازارهای جهان با همه‌گیری کرونا سقوط کردند، امارات همچنان جایگاه خود را حفظ کرد. موقعیت استراتژیک امارات در کنار ثبات اقتصادی و سیاسی این منطقه، مزایای زیادی به سرمایه‌گذاران بین‌المللی ارائه می‌کند.
 • مالیات ناچیز: برای سرمایه‌گذاری در محیطی معاف از مالیات، امارات را در نظر داشته باشید. تمام محصولات سرمایه‌گذاری این کشور بدون مالیات هستند و تنها در بازار املاک و مستغلات، ۵% مالیات بر بازده اعمال می‌شود.
 • اقامت: سرمایه‌گذاری در امارات می‌تواند اقامت این کشور را برای شما به دنبال داشته باشد.

نیاز به مشاوره دارید؟

جهت دریافت مشاوره رایگان شماره تماس خود را وارد نمایید.

فرصت‌های سرمایه‌گذاری در امارات

حالا که با روش‌های سرمایه‌گذاری در امارات آشنا شده‌اید، لازم است که از بهترین فرصت‌های سرمایه‌گذاری در این منطقه نیز آگاه باشید تا بهترین تصمیم را بگیرید.

۱) بازار بورس و سهام

سهام بخشی از سرمایۀ یک شرکت است که سرمایه‌گذاران فردی یا نهادی می‌توانند مالکیت آن را خریداری کنند. با خرید سهام یک شرکت، مالک بخشی از آن خواهید بود. برای کسب درآمد از مالکیت سهام، ۲ روش کلی وجود دارد:

 1. سود سهام: بیشتر شرکت‌ها بخشی از درآمد خالص خود را با سهامداران تقسیم می‌کنند. در واقع بر اساس تعداد سهامی که در اختیار دارید، سود سهام دریافت خواهید کرد.
 2. افزایش قیمت سهام: اگر قصد سرمایه‌گذاری بلندمدت در یک دورۀ چندین‌ساله را دارید، می‌توانید در شرکت‌هایی با رشد بالا سرمایه‌گذاری کنید تا چندبرابر سرمایۀ خود را به دست آورید.

نحوه سرمایه‌گذاری در بورس امارات

برای سرمایه‌گذاری در بازار بورس امارات، به یک کارگزار سهام نیاز دارید که دسترسی شما به هر یک از ۳ بورس اوراق بهادار دبی را فراهم کند:

 1. بازار مالی دبی (DFM)
 2. NASDAQ دبی
 3. بورس اوراق بهادار ابوظبی (ADX)

کارگزار بورس، واسطه‌ای است که معامله‌های بین خریداران و فروشندگان بازار را تسهیل می‌کند؛ بنابراین اولین قدم برای سرمایه‌گذاری در بورس امارات، انتخاب کارگزار مناسب خواهد بود.

۲) اوراق قرضه

اوراق قرضه یک ابزار بدهی است که دولت‌ها و شرکت‌های بزرگ از آن برای کسب درآمد استفاده می‌کنند. برای سرمایه‌گذاری در امارات متحدۀ عربی، می‌توانید ۳ نوع اوراق قرضه زیر را خریداری کنید:

 1. اوراق قرضۀ شرکتی
 2. اوراص قرضۀ ملی
 3. اوراق قرضۀ شهرداری

روش‌های کسب درآمد از طریق اوراق قرضه نیز عبارتند از:

 • پرداخت بهره: ناشران اوراق قرضه، ۲ بار در سال به دارندگان اوراق سود پرداخت می‌کنند. بر خلاق سهام، اوراق قرضه نرخ بهرۀ ثابت دارند.
 • رشد ارزش اوراق: شما همچنین می‌توانید در زمان رشد ارزش اوراق قرضه، درآمد کسب کنید. هنگامی که نرخ بهره کاهش پیدا می‌کند و اوراق قرضۀ جدید با نرخ بهرۀ پایین‌تر منتشر می‌شود، ارزش اوراق شما افزایش می‌یابد. همچنین هنگام سقوط بازار سهام، بسیاری از مردم به اوراق قرضه روی می‌آورند و قیمت آن‌ها را بالاتر می‌برند.

اوراق قرضه جریان ثابتی از درآمد را برای مدتی معین فراهم می‌کنند (مثلاً اوراق قرضۀ ۱۰ و ۲۰ساله). بنابراین شما می‌توانید با فروش آن‌ها به قیمت بالاتر و قبل از سررسید، درآمد کسب کنید. در مقایسه با سایر روش‌های سرمایه‌گذاری در دبی، خرید اوراق قرضه ریسک کمتری دارد؛ البته بازده این روش نیز به اندازۀ خرید و فروش سهام نیست.

اگر می‌خواهید در اوراق قرضۀ شرکتی سرمایه‌گذاری کنید، لازم است تا برای تعیین ریسک شرکت تحقیقات گسترده‌ای انجام دهید. این جزئیات توسط آژانس‌های رتبه‌بندی اوراق قرضه تعریف شده است.

۳) صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک

صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک برای کسانی که زمان یا مهارت لازم جهت ارزیابی بازار سهام یا اوراق قرضه را ندارند، گزینه‌ای مناسب هستند. این صندوق‌ها با جمع‌آوری پول سرمایه‌گذاران مختلف، آن‎ها را تحت نظارت مدیر صندوق در بازارهای اوراق بهادار با درآمد ثابت سرمایه‌گذاری می‌کنند.

مدیر صندوق متخصصی است که بازار را می‌شناسد و برای انتخاب سهام یا اوراق قرضه، از تجربۀ کافی برخوردار است. با انتخاب این روش، به جای سرمایه‌گذاری فردی، مالک بخشی از صندوق سرمایه‌گذاری مشترک خواهید بود. روش‌های کسب درآمد از این طریق نیز به شرح زیر است:

 • سود/بهره: صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک با خرید سهام یا اوراق قرضه، بسته به تعداد سهام میزان مشخصی از سود آن را بین سهامداران تقسیم می‌کنند.
 • ارزش صندوق: با افزایش ارزش سهام و اوراق قرضۀ صندوق، قیمت و تقاضای آن افزایش پیدا می‌کند و با فروش آن، سود زیادی به دست خواهید آورد.

بهترین صندوق سرمایه‌گذاری مشترک در امارات کدام است؟

به طور کلی صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک در امارات، به ۲ دستۀ محلی (Local) و بین‌المللی (International) تقسیم می‎شوند. صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک محلی در اوراق بهادار محلی موجود در DFM، ADX یا NASDAQ Dubai سرمایه‌گذاری می‌کنند؛ در حالی که صندوق‌های بین‌المللی تمرکز بیشتری در بازارهای NASDAQ و NYSE دارند.

جهت انتخاب بهترین صندوق سرمایه‌گذاری مشترک برای سرمایه‌گذاری در امارات متحدۀ عربی، باید عوامل زیادی را در نظر داشته باشید:

 • هدف سرمایه‌گذاری: آیا هدف سرمایه‌گذاری صندوق با هدف شما همسو است؟ میزان تحمل ریسک خود را ارزیابی کنید. ریسکی که یک صندوق برای دستیابی به اهداف خود می‌پذیرد، نباید از محدودۀ امن شما بیشتر باشد.
 • سوابق کاری: بازده صندوق در سال‌های گذشته را با صندوق‌های مشابه مقایسه کنید. اگر عملکرد سایر صندوق‌ها بهتر از آن بوده یا بازده این صندوق سال به سال کاهش پیدا کرده باشد، گزینۀ مناسبی برای سرمایه‌گذاری شما نیست.
 • نسبت هزینه: هرچه نسبت هزینۀ یک صندوق بالاتر باشد، سود کمتری به سرمایه‌گذاران آن می‌رسد. بنابراین بهتر است صندوق سرمایه‌گذاری مشترکی با نسبت هزینۀ کمتر را انتخاب کنید.
 • خدمات مشتری: مواردی مثل سهولت تماس با مدیریت صندوق، تجزیه و تحلیل گزارش ارائه‌شده و نحوۀ پاسخگویی آن‌ها را بررسی کنید.

روش های سرمایه گذاری در امارات

اقامت امارات از طریق سرمایه‌گذاری

بر اساس قوانین ویزای اقامت طولانی‌مدت (Long-Term Residence Visa) که به تازگی راه‌اندازی شده است، سرمایه‌گذاران واجد شرایط بسته به میزان سرمایه‌گذاری خود در کشور، می‌توانند اقامت ۵ یا ۱۰ سالۀ این کشور را دریافت کنند.

توجه داشته باشید که شرط لازم برای دریافت ویزای اقامت امارات، رعایت استانداردهای ادارۀ کل اقامت و امور خارجۀ دبی است. این سیستم به افرادی مثل دانشمندان و مبتکران در زمینه‌های پزشکی، علمی، تحقیقاتی و فنی نیز اقامت طولانی‌مدت اعطا می‌کند.

میزان سرمایه‌گذاری لازم برای اقامت امارات

برای دریافت ویزای اقامت ده‌ساله امارات، باید:

 • حدأقل ۱۰ میلیون درهم در یک صندوق سرمایه‌گذاری داخل کشور سرمایه‌گذاری کرده باشید؛
 • در یک شرکت به ارزش ۱۰ میلیون درهم سرمایه‌گذاری کرده یا یک کسب‌وکار جدید به همین ارزش تأسیس کرده باشید؛
 • در تمام زمینه‌های ذکرشده سرمایه‌گذاری کرده باشید و ارزش کل سرمایه‌تان ۱۰ میلیون درهم باشد.

ویزای ۵ سالۀ اقامت امارات نیز برای سرمایه‌گذارانی با ارزش ناخالص دارایی حدأقل ۵ میلیون درهم و کارآفرینان پروژه‌ای با حدأقل ۵۰۰ هزار درهم (مشروط به رعایت صلاحیت‌های قضایی دیگر) صادر می‌شود.

مزایای سرمایه گذاری در دبی

روش‌های سرمایه‌گذاری در دبی

شرایط مطلوب کسب‌و‌کار در یکی از رو به رشدترین اقتصادهای جهان، دبی را به مرکز تجارت امارات متحدۀ عربی تبدیل کرده است. دبی که یکی از اولویت‌های گردشگران، کارآفرینان و سرمایه‌گذاران برای مهاجرت محسوب می‌شود، منطقه‌ای چندفرهنگی و پر از فرصت‌های تجاری هیجان‌انگیز است که می‌تواند سبک زندگی شما را به طرز شگفت‌انگیزی ارتقا دهد.

دبی با ایجاد برنامه‌های متعدد و ویزاهای سرمایه‌گذاری در امارات برای دریافت اقامت، متقاضیان بین‌المللی را برای راه‌اندازی کسب‌و‌کار در این منطقه تشویق می‌کند تا آینده‌ای مطمئن برای خانوادۀ خود بسازند.

اگر می‌خواهید کسب‌وکارتان را در دبی راه‌اندازی کرده یا در یک تجارت موجود در این منطقه سرمایه‌گذاری کنید، ویزای سرمایه‌گذاری (The Dubai Investor Visa) یا ویزای پارتنر دبی (Dubai Partner visa) برای شما گزینه‌ای مناسب خواهد بود.

این ویزا به شما اجازه می‌دهد که در امارات متحدۀ عربی اقامت داشته و در طول اعتبار ویزا، در این منطقه رفت‌‌وآمد داشته باشید. با داشتن ویزای سرمایه‌گذار دبی، واجد شرایط دریافت کارت شناسایی امارات، افتتاح حساب بانکی، دریافت گواهینامه و بسیاری از خدمات ضروری دیگر خواهید بود.

با برخورداری از این ویزا همچنین می‌توانید از همسر، فرزندان و والدین خود برای ورود به امارات حمایت کنید. ویزای سرمایه‌گذاری، در ۴ نوع گوناگون قابل دریافت است:

۱) سرمایه‌گذاری در امارات با خرید ملک مسکونی (Visa by Investment in (Residential Property

 

این ویزا به کسانی اختصاص یافته است که یک ملک مسکونی به ارزش یک میلیون درهم یا بیشتر را خریداری کرده باشند. سرمایه‌گذاران یک ملک مشترک نیز در صورتی که ارزش سهام حدأقل یک میلیون درهمی داشته باشد، واجد شرایط دریافت این ویزا خواهند بود.

توجه داشته باشید که تنها سرمایه‌گذاری در املاک مسکونی آزاد قابل قبول است. این ویزا بین ۳ تا ۵ سال اعتبار دارد و می‌تواند تا زمانی که ملک خود را در امارات حفظ کرده باشید، تمدید شود.

توجه: ویزای سه‌ساله برای افرادی در دسترس است که ملکی به ارزش یک میلیون درهم یا بیشتر خریداری کرده‌اند؛ در حالی که ویزای پنج‌ساله مستلزم داشتن ملکی به ارزش دست کم ۵ میلیون درهم است.

۲) سرمایه‌گذاری از طریق ثبت شرکت (Visa by Investment in a Company)

 

شما می‌توانید با ثبت شرکت یا سرمایه‌گذاری در یک کسب‌و‌کار موجود در دبی یا مناطق آزاد گوناگون، ویزای سرمایه‌گذاری آن را دریافت کنید. در حال حاضر، بیش از ۲۱۰۰ مجوز تجاری برای راه‌اندازی کسب‌وکار در سرزمین اصلی امارات متحدۀ عربی وجود دارد.

برای شروع تجارت در این منطقه، به یک شریک با ملیت اماراتی و سهامدار اکثریت یا نماینده‌ای برای ارتباط با ادارات دولتی نیاز دارید. البته تغییرات اخیر در مقررات امارات با لغو این الزام، امکان مالکیت کامل سرمایه‌گذاران خارجی بر شرکت‌های منطقۀ اصلی را فراهم کرده است.

به طور کلی، این ویزا به سرمایه‌گذارانی اعطا می‌شود که در یک شرکت به ارزش حدأقل ۷۲ هزار درهم سهام داشته یا شرکتی به همین ارزش را تأسیس کرده باشند. برای راه‌اندازی کسب‌وکار خود در یکی از مناطق آزاد دبی، به اسپانسر مالی یا شریک بومی احتیاج ندارید و از مالیات نیز معاف هستید. فرآیند درخواست این ویزا می‌تواند بسته به متغیرهای زیادی از جمله قوانین منطقۀ آزاد و نوع تجارت، متفاوت باشد.

۳) ویزای بازنشستگی (Retirement Visa)

 

اگر بالای ۵۵ سال دارید و می‌خواهید که دوران بازنشستگی خود را در دبی بگذرانید، ویزای بازنشستگی برای شما است. برای دریافت این ویزای طولانی‌مدت ۵ ساله، لازم است تا از یکی از شرایط زیر برخوردار باشید:

 • در ملکی به ارزش ۲ میلیون درهم سرمایه‌گذاری کرده باشید؛
 • یک میلیون درهم پس‌انداز داشته باشید؛
 • ماهانه حدأقل ۲۰۰ هزار درهم درآمد فعال داشته باشید.

سرمایه‌گذاری در دبی برای اقامت

 

ویزای سرمایه‌گذار دبی تحت طرح ویزای طلایی (Golden Visa) قرار می‌گیرد و به سرمایه‌گذاران و وابستگانشان، ویزای بلندمدت ارائه می‌کند.

سرمایه‌گذاران خارجی که کسب و کار خود را در سرزمین اصلی دبی یا مناطق آزاد آن راه‌اندازی می‌کنند، واجد شرایط دریافت ویزای اقامت هستند. این ویزا به افرادی اعطا می‌شود که در یک شرکت موجود به ارزش حدأقل ۷۲ هزار درهم سهام داشته یا شرکتی را به همین میزان ارزش، تأسیس کرده باشند.

نیاز به مشاوره دارید؟

جهت دریافت مشاوره رایگان شماره تماس خود را وارد نمایید.

کلام آخر؛ سرمایه گذاری در امارات متحده عربی

برای سرمایه‎گذاری در امارات متحدۀ عربی، بهتر است که همین امروز دست به کار شوید! متخصصان مؤسسۀ حقوقی اندیشۀ قرن کیش به شما در انتخاب مسیر مناسب سرمایه‌گذاری کمک کرده و با ارائۀ جزئیات بیشتر دربارۀ روش‌های اخذ اقامت دبی از این روش، در زمان شما صرفه‌جویی می‌کنند تا بازده و سود خود را به حدأکثر برسانید.

سوالات متداول

شما باید حداقل ۱۰ میلیون درهم از یکی از روش‌های مورد قبول امارات سرمایه‌گذاری کنید تا بتوانید اقامت ۱۰ ساله دریافت کنید.

ویزای سرمایه‌گذار دبی، شما را واجد شرایط دریافت کارت شناسایی امارات، افتتاح حساب بانکی، دریافت گواهینامه و … می‌کند.

در امارات به طور کلی مالیات بر درآمد وجود ندارد به جز در صنایعی خاص مانندصنعت نفت و گاز.

با خرید ملک مسکونی آزاد به ارزش ۱ میلیون درهم یا بیشتر می‌توانید ویزای ۳ ساله دریافت کنید. برای اخذ ویزای ۵ ساله باید ملک خریداری شده حداقل ۵ میلیون درهم ارزش داشته باشد.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۳ رای