ثبت شرکت در امارات - موسسه حقوقی اندیشه قرن کیش

ثبت شرکت در مناطق آزاد ایران

مناطق آزاد تجاری چه مشخصاتی دارند؟

ثبت شرکت در مناطق آزاد تجاری به دلیل برخورداری از فرصت‌های ویژه سرمایه‌گذاری بسیار مورد توجه فعالین اقتصادی کشور است. مناطق آزاد تجاری معمولا از قوانین و بورکراسی اداری دست و پاگیر جاری در سرزمین اصلی به دور است و این خود به یک مزیت مهم در جذب سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی تبدیل شده است.

ثبت شرکت در مناطق آزاد تجاری یکی از راه‎‌های بهره‌مندی از امتیازات و فرصت‌هایی ویژه‌ی این مناطق در جهت رونق بخشیدن به اقتصاد کشور و سهولت در امر تجارت است.

در این مقاله قصد داریم با بیانی ساده به سوالات رایج در زمینه‌ی نحوه‌ی ثبت شرکت در مناطق آزاد تجاری پاسخ دهیم اما قبل از بیان این موضوع بهتر است به تعریف دقیقی از مناطق آزاد تجاری پرداخته و امتیازات ویژه‌ی آن را بررسی کنیم پس در ادامه با ما همراه باشید.  

مناطق آزاد تجاری چه مشخصاتی دارند؟

قبل از ثبت شرکت در مناطق آزاد تجاری شاید برای شما این سوال پیش بیاید که ویژگی‌های این مناطق چیست؟ به طور کلی مناطق آزاد تجاری به مناطق صنعتی ویژه‌ای گفته می‌شود که معمولا در نزدیکی یک بندر واقع شده و مشمول بسیاری از قوانین مالی و گمرکی یک کشور نمی‌شود و هدف از ایجاد آن رونق بخشیدن به اقتصاد کشور و سهولت در امر صادرات و واردات و تجارت آزاد با سایر مناطق جهان است.

بعد از ثبت شرکت یک نکته مهم در امر تجارت که برای بازرگانان مهم و حیاتی است جذب راحت و بدون دغدغه سرمایه‌گذران خارجی است در مناطق آزاد تجاری به دلیل عدم نیاز به اخذ ویزا ، ورود و خروج اشخاص خارجی به سهولت و بدون تشریفات رایج انجام می‌پذیرد.

یکی از جذابیت‌های ثبت شرکت در مناطق آزاد تجاری موقیعت جغرافیایی آنهاست. مناطق آزاد معمولا در کنار بنادر و در نزدیکی مرزهای خارجی کشور متبوع قرار دارند در نتیجه هزینه‌های حمل و بارگیری کالا و مواد اولیه برای فعالین اقتصادی در این مناطق به مقدار قابل توجهی کاهش می‌یابد از طرفی دیگر، معافیت‌های مالیاتی و گمرکی این مناطق  باعث تسهیل سرمایه‌گذاری و فعالیت در این مناطق شده و بر جذابیت مناطق آزاد برای  شروع و تداوم فعالیت شرکت‌ها می‌شود.

مناطق آزاد ایران

نیاز به مشاوره دارید؟

جهت دریافت مشاوره رایگان شماره تماس خود را وارد نمایید.

تفاوت مناطق آزاد تجاری با منطقه ویژه اقتصادی

احتمالا در هنگام جستجو برای ثبت شرکت در مناطق آزاد تجاری با واژه‌ی منطقه ویژه‌ی اقتصادی مواجه شده‌اید، مناطق ویژه اقتصادی دارای امتیازات کمتری نسبت به مناطق آزاد تجاری بوده و غالبا در نزدیکی شهرک‌های صنعتی برای حمایت از تولیدکنندگان درون مرزی کشور متبوع ایجاد می‌گردد و هدف از ایجاد آنها جذب سرمایه  و ترغیب تولیدکنندگان داخلی یک کشور برای ورود به بازراهای فرامنطقه‌ای و بین‌المللی است.

برای ثبت شرکت در منطقه‌ی ویژه اقتصادی جالب است بدانید برخلاف مناطق آزاد تجاری قوانین ورود و خروج اتباع خارجی در منطقه ویژه‌ی اقتصادی کاملا تابع قوانین داخلی کشور است و در زمینه‌ی معافیت مالیاتی هم مطابق قوانین مالیاتی کشور بوده و فقط مشمول تخفیف ویژه‌ی مالیاتی این مناطق می‌شود.

ثبت شرکت درمناطق آزاد تجاری مزایا و معایب آن

ثبت شرکت در مناطق آزاد تجاری فرصتی بی‌همتا برای صاحبان مشاغل و بازرگانان هوشمند است که علاوه‌بر اینکه از امتیازات یک کشور و حمایت‌های معمول دولت تابعه آن کشور برخوردارند خواهان حمایت‌های ویژه‌ی درخصوص توسعه کسب و‌کار ملی و فراملی خود هستندآآ از این روست که کارآفرینان و سرمایه‌گذاران متعدد غالبا به دنبال ثبت شرکت در مناطق آزاد تجاری هستند.

در زیر  به مهم‌ترین مزایای ثبت شرکت در مناطق آزاد تجاری می‌پردازیم:

 1. معافیت‌ گمرکی به جهت عوارض ورود و خروج مواد و کالا و سود بازرگانی
 2. معافیت مالیاتی 15 الی 20 ساله برای انواع فعالیت اقتصادی در مناطق آزاد تجاری
 3. قوانین و مقررات اداری ساده و آسان در جهت اجرای سریع‌تر امور اداری
 4. ورود و خروج راحت سرمایه و سرمایه‌گذار خارجی و عدم محدودیت در معاملات ارزی و انتقال ارز
 5. اجازه‌ی ثبت شرکت با مالکیت 100% برای اتباع خارجی و حمایت قانونی از سرمایه‌گذاری آنها
 6. ارائه خدمات متنوع بانکی و بیمه‌ای منعطف
 7. فرصت استفاده از تسهیلات و اعتبارات مالی و بانکی در جهت رشد و توسعه کسب‌وکار خود
 8. وجود قوانین و مقررات شغلی ساده و دردسترس بودن نیروی متخصص و آماده‌ به کار
 9. نزدیکی به مرز و در دسترس بودن کشورهای همسایه و امکان تصاحب بازار آنها
 10. وجود زمینه اجرای فعالیت‌ در زمینه‌های مختلف توریستی، صنعتی، خدماتی و…
 11. برگزاری سمپوزیوم و نمایشگاه‌های متنوع داخلی و بین‌المللی در جهت معرفی توان و ظرفیت توسعه تجارت در مناطق آزاد تجاری
 12. وجود بستر مناسب برای تاسیس شعبه از شرکت‌ها و برندهای معروف داخلی و بین‌المللی

ثبت شرکت در مناطق آزاد تجاری در کنار همه‌ی مزایا و محاسنی که برای آن بیان شد با یکسری محدودیت و معایب مثل افزایش واردات و قاچاق کالا هم مواجه است که نیازمند اجرای دقیق و جدی‌تری قوانین حمایتی در این خصوص است.

ثبت شرکت در مناطق آزاد

شرایط ثبت شرکت در مناطق آزاد تجاری

 

ثبت شرکت در مناطق آزاد تجاری از همان سال‌های ابتدایی در بین فعالین اقتصادی محبوبیت زیادی پیدا کرد و در طی سال‌های گذشته هم به تعداد آنها افزوده شده است اما برای ثبت شرکت باید ضوابط و شرایط قانونی حاکم بر مناطق آزاد تجاری و صنعتی را شناخته تا بتوان از حداکثر ظرفیت این مناطق جهت بهبود و توسعه‌ی کسب و کار اقتصادی استفاده نمود.

قانون ایجاد مناطق آزاد تجاری از سال 1372 به تصویب مجلس جمهوری اسلامی ایران رسید و با در نظر گرفتن ضوابط و قوانین ویژه به منظور اداره مناطق آزاد، اجرایی شد. داشتن شرایط زیر برای ثبت شرکت الزامی است:

 • تمامی افراد حقیقی و اشخاص حقوقی می‌توانند با هر ملیتی برای ثبت شرکت در مناطق آزاد تجاری درخواست دهند.
 • اشخاص حقوقی می‌بایست آخرین تغییرات شرکت خود را پس از تایید مراجع ذی‌صلاح ضمیمه مدارک و مستندات درخواست ثبت شرکت نمایند و در مورد اشخاص حقوقی خارجی ایشان نیز می‌بایست آخرین تغییرات شرکت خود را با تاییدیه سفارت متبوع ارائه نمایند.
 • افراد دارای سوءسابقه نیز می‌توانند به عنوان سهامدار درخواست ثبت شرکت نمایند ولیکن نمی‌توانند در سمت‌های مدیرعامل و هیئت مدیره و بازرس مشغول به فعالیت گردند.
 • انتخاب یک نوعی از انواع شرکت و درخواست تعیین نام، امضا و تکمیل مدارک و پرداخت هزینه‌های مربوطه
 • اخذ آگهی تاسیس و روزنامه رسمی

ضوابط ثبت شرکت در مناطق آزاد تجاری

مطابق مصوبه‌ی این قانون هر یک از مناطق آزاد تجاری دارای قوانین مختص به خود است که بعد از ثبت شرکت و یا تاسیس نمایندگی در مناطق آزاد باید تابع قوانین مناطق ثبت شده باشند.

مطابق ماده 4 ضوابط ثبت شرکت برای اینکه شرکتی در مناطق آزاد ثبت شود باید بتواند دو ملاک مهم را ارائه کند:

 • ثبت شرکت در یکی از مناطق آزاد تجاری انجام گرفته باشد.
 • مرکز اصلی فعالیت شرکت هم در همان منطقه آزاد باشد.

همچنین مطابق ماده 5 این مصوبه؛ ثبت شرکت و موسسات غیرتجاری ایرانی و خارجی که موضوع فعالیت آنها در ایران مجاز شناخته شده و مورد تایید قوانین جمهوری اسلامی ایران بوده مجاز و بلااشکال است.

ثبت شعبه یا نمایندگی شرکت خارجی در مناطق آزاد تجاری مجاز است؟

بله، طبق مصوبه 1 ماده 4 ایجاد مناطق آزاد تجاری، ثبت نمایندگی شرکتها و موسسات تجاری با مالکیت خارجی در مناطق آزاد تجاری مجاز بوده به شرط اینکه در کشور متبوع خود شرکت ثبت شده‌ای داشته باشند که مطابق قوانین و مورد تایید جمهوری اسلامی ایران باشد پس ثبت شعبه یا نمایندگی شرکت‌ با حفظ صددرصد مالکیت خارجی امکانپذیر است.

برای ثبت شعبه یا نمایندگی در مناطق آزاد تجاری ایران اشخاص حقوقی خارجی ارائه اظهارنامه ثبت شرکت که به فارسی ترجمه شده ضروری است و باید حاوی اطلاعات زیر باشد:

 • نام کامل شرکت به زبان فارسی همراه با علایم اختصاری آن
 • مشخص نمودن نوع شرکت موضوع فعالیت آن
 • معرفی مرکز اصلی و اقامتگاه شرکت در خارج از ایران
 • مشخص نمودن تابعیت شرکت
 • اظهار میزان سرمایه شرکت و آخرین صورت مالی شرکت
 • معرفی سایر شعب و نمایندگی های شرکت در ایران به همراه اسامی مدیران هر یک
 • تعیین موضوع فعالیت مورد نظر شرکت جهت اشتغال در منطقه
 • معرفی نام و نام خانوادگی و اقامتگاه مدیران شرکت

بعد از ارائه مدارک و مستندات مورد نیاز به واحد ثبتی سازمان منطقه آزاد مربوطه و ثبت نمایندگی یا شعبه خارجی مورد نظر یک گواهی ثبت نمایندگی به متقاضی ارائه می‌گردد.

ثبت شرکت در مناطق آزاد تجاری چه مراحلی دارد

برای شروع ثبت شرکت در مناطق آزاد تجاری شما در ابتدا باید موضوع فعالیت و نوع شرکت مورد نظر خود را تعیین نموده و برای شروع فرایند ثبت شرکت به ترتیب مراحل زیر اقدام نمایید:

 • ابتدا برای صدور مجوز تاسیس شرکت باید به معاونت اقتصادی سازمان منطقه آزاد مربوطه مراجعه کنید.
 • تایید نام شرکت در حال تاسیس از سازمان ثبت شرکتها را بگیرید تا شرکت با نام مشابه ثبت نشده باشد.
 • نسبت به واریز 35% از سرمایه اولیه شرکت به یک حساب بانکی معتبر اقدام نموده و بعد از آن می‌بایست مدارک مورد نیاز را به اداره ثبت شرکت‌های مستقر در مناطق آزاد تجاری تحویل دهید.
 • برای دایر نمودن شرکت در حال تاسیس نیز یک واحد اداری را اجاره نمایید.
 • بعد از این مراحل می‌توانید آگهی تاسیس شرکت خود را از اداره ثبت شرکتهای مستقر در منطقه آزاد تجاری مربوطه تهیه کنید.
 • اخذ مجوز فعالیت اقتصادی از سازمان منطقه آزاد تجاری متبوع هم برای شروع فعالیت تجاری لازم و ضروری است.

در بالا سعی شد به صورت کلی به مراحل و پروسه ثبت شرکت‌ در مناطق آزاد تجاری بپردازیم تا شما بتوانید یک اشراف و اطلاعات کلی در این زمینه داشته باشید اما اگر قصد دارید با جزئیات کامل از فرایند ثبت شرکت مطلع شوید لطفا به مقاله مراحل ثبت شرکت در مناطق آزاد تجاری مراجعه نمایید.

منطقه آزاد

برای ثبت شرکت در مناطق آزاد تجاری به چه مدارکی نیاز است؟

مهم‌ترین مدارک و مستندات لازم جهت ثبت شرکت در مناطق آزاد تجاری به شرح زیر است:

 • تنظیم و ارائه اظهارنامه‌ی ثبت که شامل اطلاعات سهامداران، میزان درصد سهام هریک از سرمایه‌گذاران، اعضای هیئت مدیره و سمت آنها و موضوع فعالیت شرکت بوده و ممهور به مهر شرکت و امضای اشخاص مجاز باشد.
 • ارائه اساسنامه‌ی شرکت
 • تهیه و ارائه صورتجلسه‌ی مجمع عمومی موسسین شرکت
 • ارائه گزارش صورتجلسه تشکیل اولین جلسه هیئت مدیره
 • ارائه گواهی معتبر از یکی از بانک‌های مستقر در منطقه آزاد مبنی بر واریز حداقل 35% از سرمایه اولیه شرکت
 • تهیه مجوز فعالیت تجاری و سرمایه‌گذاری که واحد بازرگانی سازمان مناطق آزاد تجاری صادر می‌کنند.

معمولا تهیه و ارائه مدارک و مستندات جهت انجام امور ثبت شرکت‌ها با توجه به نوع شرکت ثبتی مورد تقاضا به تجربه و اطلاعات  دقیقی در این زمینه نیاز دارد که با مطالعه مقاله اختصاصی مدارک مورد نیاز ثبت شرکت در مناطق آزاد می‌توانید زمان این پروسه را مدیریت کرده و به حداقل زمان ممکن برسانید همچنین موسسه مالی و حقوقی اندیشه قرن کیش با نزدیک به یک دهه تجربه در امور ثبت شرکت در مناطق آزاد تجاری آماده ارائه مشاوره رایگان به تمامی فعالین تجاری و سرمایه‎‌گذاران متقاضی ثبت شرکت است.

هزینه و زمان لازم برای ثبت شرکت در مناطق آزاد تجاری

 

به‌طور کلی برای ثبت شرکت مراکز هزینه متعدد و متفاوتی وجود دارد البته این هزینه‌های ثبت با توجه به نوع شرکت ثبتی و منطقه‌ای که قصد دارید در آنجا شرکت ثبت کنید نیز متغییر است. افراد متقاضی ثبت شرکت باید واریزی‌ها و حق‌الثبت‌های قانونی را از طریق سامانه اداره ثبت شرکتها پرداخت کنند درمجموع مهم‌ترین هزینه‌های معمول برای ثبت شرکت شامل موارد زیر است :

 • هزینه‌های مربوط به ثبت و استعلام شرکت
 • هزینه آگهی‌ها ثبتی در روزنامه‌های رسمی و کثیرالانتشار
 • حق‌الثبت
 • هزینه تنظیم اساسنامه و سایر اوراق ثبتی
 • هزینه پستی و سایر متعلقات

ثبت شرکت در مناطق آزاد تجاری به صورت معمول و به شرط کامل بودن مدارک و واریزی‌ها بین یک هفته تا ده روز زمان می‌برد مطمئنا استفاده از تجربیات و مشاوره‌ کارشناسان این حوزه تا حدودی زیادی از دوباره‌کاری‌ها و رفت‌وآمدهای فرایند ثبتی می‌کاهد پس اگر به دنبال مدیریت زمان و هزینه‌ی خود هستید موسسه مالی و حقوقی اندیشه قرن کیش با تجربه ثبت ده‌ها شرکت در طول سال می‌تواند در کاستن هزینه و زمان ثبت شرکت به شما کمک کند.

همان‌طور که می‌دانید کشور زیبا و پهناور عزیزمان ایران از نظر جغرافیای در مسیر کریدورهای مهم بین‌المللی قرار دارد و نزدیکی به این مرزهای مهم بین‌المللی شرایط ایجاد مناطق آزاد را نیز فراهم کرده که در ادامه به معرفی مهم‌ترین آنها می‌پردازیم تا شما بتوانید با توجه به ظرفیت‎‌های هر کدام از این مناطق برای شروع تجارت و فعالیت اقتصادی اقدام به ثبت شرکت نمایید

نیاز به مشاوره دارید؟

جهت دریافت مشاوره رایگان شماره تماس خود را وارد نمایید.

جزیره زیبا و مرجانی کیش با مساحت 90 کیلومتری در دل آب‎‌های نیلگون خلیج فارس یکی از قطب‌های گردشگری و تجارت در جنوب کشور است که از سال 1379 و با هدف توسعه در جنوب کشور به عنوان منطقه آزاد تجاری تعیین شد.

به‌دلیل وجود ظرفیت‌های بالای طبیعی و انسانی منطقه آزاد کیش برای شروع کسب‌و‌کار همیشه مورد توجه فعالین اقتصادی و سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی است و ثبت شرکت در کیش هم اولین گام مهم برای شروع و توسعه‌ی تجارت محسوب می‌شود.

برای ثبت شرکت در کیش هم باید فرایندی مشابه سایر مناطق آزاد که در بالا بیان شد را طی کنید باز هم لازم است یادآوری کنم که موسسه حقوقی اندیشه قرن کیش با تجربه ثبت شرکت در مناطق آزاد و به‌ویژه در کیش می‌تواند راهنمایی و مشاوره‌ی مفیدی برای شما ارائه کند.

جهت مشاوره رایگان در واتساپ، اینجا کلیک کنید.

جهت مشاوره رایگان به صورت تلفنی، اینجا کلیک کنید.

 

منطقه آزاد قشم

جزیره قشم با مساحت 1500 کیلومترمربعی بزرگترین جزیره در خلیج فارس است و به‌دلیل نزدیکی به تنگه هرمز در مسیر خطوط کشتیرانی بسیاری از کشورهای دنیاست. موقعیت ژئوپلتیکی جزیره قشم و متصل کردن خلیج فارس به دریای عمان و از طرفی نزدیکی به بندرعباس دروازه خروج نفت خلیج همیشه فارس است و جزو جزایر بسیار مهم است. منطقه آزاد تجاری قشم یکی از مهم‌ترین بازارهای اقتصادی برای بازرگانان داخلی و خارجی است.

وجود بستر مناسب و فرصت‌های سرمایه‌گذاری و امتیازات ویژه‌ی مناطق آزاد تجاری همه دست به دست هم داده تا منطقه آزاد قشم به محل سرمایه‎‌گذاری در حوزه‌های نفت و گاز و پتروشیمی، صنعتی، بازرگانی و … تبدیل شود پس یکی از بهترین مناطق ازاد برای شروع کسب و کار و ثبت شرکت جزیره قشم است که آینده‌ی روشنی را برای فعالین اقتصادی به همراه دارد.

جهت مشاوره رایگان در واتساپ، اینجا کلیک کنید.

جهت مشاوره رایگان به صورت تلفنی، اینجا کلیک کنید.

 

منطقه آزاد تجاری انزلی

بندر انزلی واقع در استان گیلان از سال 1382 به منطقه آزاد تجاری تبدیل شد این شهرستان که در سواحل شمالی ایران واقع شده است در طی سال‌های گذشته برای سرمایه‌گذاران زیادی جذاب شده است و ثبت شرکت در انزلی به شما امکان استفاده از تسهیلات و امتیازات اختصاصی منطقه را می‌دهد.

جهت مشاوره رایگان در واتساپ، اینجا کلیک کنید.

جهت مشاوره رایگان به صورت تلفنی، اینجا کلیک کنید.

 

منطقه آزاد تجاری چابهار

منطقه آزاد چابهار واقع در سواحل جنوبی مکران و اقیانوس هند است و موقعیت جغرافیای و استراتژیک ویژه‌ای دارد چابهار به دلیل ارتباط راه زمینی به داخل کشور و از طرفی متصل شدن به آب‌های ازاد بین‌المللی یکی از بسترهای بکر برای سرمایه‌گذاری و توسعه تجارت داخلی و خارجی است. دردسترس بودن راه‌های زمینی و راه ‌آهن و از طرفی نزدیکی به مرزهای بین‌المللی همه موقعیت خاص ترانزیت کالا را در منطقه ازاد چابهار فراهم کرده است. منطقه ازاد چابهار در چند سال اخیر برای ثبت شرکت و شروع تجارت مورد توجه قرار گرفته است.

جهت مشاوره رایگان در واتساپ، اینجا کلیک کنید.

جهت مشاوره رایگان به صورت تلفنی، اینجا کلیک کنید.

 

منطقه آزاد تجاری ماکو

منطقه آزاد تجاری ماکو دروزاه تجارت ایران با اروپاست و سالانه حجم بالای تجارت با این قاره را برای بازرگانان و تجار فراهم کرده است. وجود مرز بازرگان نزدیکی به کشورهای منطقه قفقاز که در مرزهای خود محصور هستند و به آبهای ازاد بین المللی راهی ندارند همه فرصتی برای سرمایه‎‌گذاران است.

منطقه آزاد تجاری ماکو هم مشابه سایر مناطق آزاد از سال 1380 با در نظر گرفتن امتیازات و تسهیلات ویژه‌ی قانونی ایجاد شده و مورد توجه فعالین اقتصادی داخلی و خارجی قرار گرفته است. ثبت شرکت در منطقه ماکو می‌تواند راهی برای شروع تجارت با کشورهای اروپایی همسایه از جمله ترکیه و آذربایجان باشد.

جهت مشاوره رایگان در واتساپ، اینجا کلیک کنید.

جهت مشاوره رایگان به صورت تلفنی، اینجا کلیک کنید.

 

منطقه آزاد تجاری اروند

منطقه آزاد تجاری اروند در سواحل جنوبی استان خوزستان و در نزدیکی شهرهای آبادان و خرمشهر واقع شده است. منطقه اروند که به کشورهای عراق و کویت نزدیک است از نظر سرمایه‌گذاری دارای ظرفیت بالای توسعه و رشد است. قرار گرفتن در استان نفت‌خیز خوزستان و توان بالقوه در زمینه کشاورزی می‌تواند اروند را به یک منطقه ازاد تجاری بزرگ تبدیل کند.

در این مقاله به بررسی همه ابعاد ثبت شرکت در مناطق آزاد، مزایا و شرایط آن پرداختیم امیدورام مطالعه این مطلب به اطلاعات شما در زمینه ثبت شرکت افزوده باشد و بتواند به شما کمک کند.

بر اساس مصوبه سال ۱۳۴۷، همچنان حداقل سرمایه لازم برای ثبت شرکت در مناطق آزاد تجاری ایران ۱۰۰ هزار تومان است.

فعالین اقتصادی مناطق آزاد ایران، به مدت ۲۰ سال از زمان ثبت شرکت با تسلیم اظهارنامه مالیاتی در موقع مقرر قانونی، از پرداخت مالیات معاف هستند.

خیر بر اساس ماده ۵۲ قانون مالیات بر ارزش افزوده، فعالین اقتصادی در متاطق آزاد تجاری – صنعتی از پرداخت مالیات بر ارزش افزوده معاف هستند.

معافیت مالیاتی، مالکیت ۱۰۰درصدی، انتقال بدون محدودیت ارز، بهره‌مندی از حمایت دولت، استفاده از تخفیفات انرژی و… از مزایای ثبت شرکت در مناطق آزادند.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۴ رای