ثبت شرکت در امارات - موسسه حقوقی اندیشه قرن کیش

ثبت شرکت و اخذ اقامت در امارات متحده عربی (دبی)

Company Registration and Residency in the UAE​

امارات متحده عربی

امارات، به‌عنوان یک کریدور تجاری بین‌المللی، بازارهای در حال ‌رشد منطقه MENA، جنوب شرق آسیا و سایر بازارها، با رشد سریع جهان را به ‌هم متصل کرده است. این کشور، به علت موقعیت استراتژیک و اقتصاد پایدار خود، موقعیت تجاری منحصربه‌فردی را برای سرمایه‌گذاران فراهم می‌کند. امارات، ضمن ایجاد ۴۵ منطقه آزاد تجاری برای جذب سرمایه‌گذاران خارجی، بسیاری از قوانین قضایی و روادید معلوم در سایر نقاط کشور را نیز در این مناطق تعلیق کرده است.

این اقدام، در کنار اقتصاد رو به ‌رشد امارات، این کشور را به محلی ایده‌آل برای ثبت شرکت و شروع فعالیت تجاری تبدیل کرده‌اند. برای آشنایی با مقوله ثبت شرکت در امارات، در ادامه با ما همراه باشید.

ثبت شرکت در امارات متحده عربی

امارات متحده عربی، از هفت شیخ‌نشین شامل ابوظبی (پایتخت)، عجمان، دبی، فجیره، رأس‌الخیمه، شارجه و ام‌القیوین تشکیل شده است. هر کدام از این شیخ‌نشین‌ها، قوانین خاصی برای خود دارند که ممکن است با شیخ‌نشین دیگر متفاوت باشند؛ ولی در نهایت، همگی از پادشاهی امارات تبعیت می‌کنند. قوانین ثبت شرکت نیز در این شیخ‌نشین‌ها می‌تواند متفاوت باشد؛ مثلاً در منطقه آزاد عجمان یا منطقه آزاد تجارت الکترونیک دبی، سازوکار ثبت شرکت و صدور ویزا، نسبت به دیگر مناطق، آسان‌تر است. 

در حالت کلی، برای ثبت شرکت در امارات متحده عربی، باید پس از سفر به این کشور، درخواست خود را نزد سازمان توسعه اقتصادی امارات متحده عربی ثبت کنید. پس از اخذ مجوز از این نهاد، می‌توانید اقدامات لازم را برای کارهای اجاره دفتر و… در هر کدام از شیخ‌نشین‌ها، بسته به قوانین آن منطقه، انجام دهید.

 

نیاز به مشاوره دارید؟

جهت دریافت مشاوره رایگان شماره تماس خود را وارد نمایید.

قانون ثبت شرکت در امارات

قانون ثبت شرکت در امارات، طیف گسترده‌ای از اشکال تجاری را پوشش می‌دهند. طبق این قانون، شرکت تأسیس ‌شده، بسته به مکان آن که می‌تواند در مناطق عادی یا آزاد باشد، مشمول مقررات خاصی خواهد شد. در کل، چند مدل شرکت وجود دارد که شامل شرکت با مسئولیت محدود، شرکت مدنی و… می‌شود. بیش‌ترین نوع شرکت‌های ثبت‌شده در این کشور، مربوط به شرکت‌های با مسئولیت محدود است.

هزینه ثبت شرکت در امارات

برای کسب مجوزهای لازم و ثبت برند و نام تجاری خود در امارات، مانند دیگر نقاط دنیا،  باید هزینه‌هایی را پرداخت کنید. هزینه اولیه ثبت یک شرکت در مناطق آزاد امارات، ۴۷۶۵ دلار است. در جدول زیر، هزینه راه‌اندازی و اداره یک شرکت استارتاپی را در امارات مشاهده می‌کنید:

نوع هزینه

مقدار هزینه به درهم

واریزی مجوز خدماتی

6000 تا 14000

واریزی مجوز تجاری

8000 تا 35000

واریز ثبت برند تجاری

12000

ثبت روزنامه رسمی

1500

آیدی کارت و بیمه

2000

هزینه دپوزیت دولتی برای هر نفر

4000

کارمزد مأمور ثبت

1000

هزینه اجاره کدپستی

2000 تا 4000

هزینه اجاره دفتر مشارکتی

5000 تا 20000

هزینه اجاره دفتر اختصاصی

15000 تا 50000

هزینه تمدید مجوز خدماتی سالانه

6000 تا 14000

هزینه تمدید مجوز تجاری سالانه

8000 تا 35000

محاسبه آنلاین هزینه ثبت شرکت در دبی

هزینه شرکت خود را محاسبه کنید

ثبت شرکت در دبی برای ایرانیان

امارات، در سال‌های اخیر، فرایند ثبت شرکت را در این کشور، بسیار تسهیل کرده است. در این میان، شیخ‌نشین دبی نیز با مناطق آزاد متعدد خود، پیش‌روی سرمایه‌گذاران قرار دارد. سالانه، ایرانیان بسیاری برای توسعه کسب‌وکار خود در خارج از کشور، به ثبت شرکت در دبی روی می‌آورند. یکی از مهم‌ترین دلایل این اتفاق این است که ثبت شرکت در مناطق آزاد دبی، با معافیت‌های مالیاتی، مالکیت صددرصد شرکت توسط فرد و عدم ‌بروکراسی اداری سردرگم‌کننده همراه خواهد بود.

ایرانیان میتوانند با ثبت کسب و کار خود در دبی،برای بار اول کارت اقامت ۲ ساله دریافت کنند و پس از آن برای تمدید هر بار کارت اقامت ۵ ساله اخذ کنند(طبق قانون جدید اداره مهاجرت ۲۰۲۲) و تا ۹۹ سال (تا زمانی که شرکت منحل نگردیده)قابل تمدید است؛ به‌علاوه درصورتی‌که ویژگی‌های مدنظر حکومت امارات را داشته باشید، می‌توانید برای یک ویزای طلایی ۵ تا ۱۰ ساله نیز اقدام کنید. طبق تخمین‌ها، مجموع سرمایه‌گذاری ایرانیان در امارات، بیش از ۲۰۰ میلیارد دلار بوده است.

ثبت شرکت در دبی

مدارک موردنیاز برای ثبت شرکت در دبی

در مجموع، برای ثبت شرکت در این کشور، بسته به نوع کار خود، می‌توانید برای مجوزهای مختلفی مانند مجوز حرفه‌ای، تجاری، گردشگری، کشاورزی، فریلنسری یا صنعتی اقدام کنید. هر کدام از این مجوز‌ها نیز شرایط و مدارک خاص خود را نیاز دارند. در ادامه، مدارک لازم را برای هر کدام از لایسنس‌های فوق، معرفی می‌کنیم:

 • مدارک عمومی مانند کپی گذرنامه، شناسنامه و کارت ملی برای هر سه نوع لایسنس لازم است.
 • باید بالای ۱۸ سال سن داشته باشید.
 • برای مجوز حرفه‌ای در امارات، حداقل تعداد سرمایه‌گذاران ۱ نفر است و باید مدرک تحصیلی مرتبط با مجوز درخواستی خود را ارائه کنید.

پس از ثبت شرکت، برای اخذ اقامت نیز باید مدارک زیر را ارائه کنید:

 • فایل pdf پاسپورت
 • ویزای ورود اولیه با کپی آن
 • فایل pdf لایسنس تجاری (مربوط به شرکت ثبت‌شده)
 • فایل pdf کارت موسسه یا شرکت
 • فایل pdf قرارداد اجاره دفتر (کد پستی)
 • پرکردن فرم‌های ارائه‌شده

حداقل سرمایه برای ثبت شرکت در امارات

حداقل سرمایه لازم برای ثبت شرکت در دبی، 6000 درهم و حداکثر 35000 درهم است.

نیاز به مشاوره دارید؟

جهت دریافت مشاوره رایگان شماره تماس خود را وارد نمایید.

مراحل ثبت شرکت در امارات

هر ساله، افراد بسیاری برای ثبت شرکت در دبی اقدام می‌کنند. در ادامه، مراحل ثبت شرکت در دبی را معرفی می‌کنیم:

 1. فعالیت تجاری و حوزه کاری خود را مشخص کنید.
 2. یک منطقه قضایی انتخاب کنید (در کدام شیخ‌نشین یا منطقه آزاد می‌خواهید شرکت ثبت کنید؟)
 3. ساختار شرکت خود را مشخص کنید.
 4. شرایط عمومی و اولیه لازم را برای شرکت فراهم آورید.
 5. یک نام تجاری ثبت کنید.
 6. اجاره آدرس ( دفتر – کد پستی – صندوق پستی )
 7. سایر مجوزها را دریافت کنید.
 8. لایسنس تجاری خود را دریافت کنید.

پس از دریافت لایسنس تجاری، می‌توانید برای دریافت اقامت امارات از طریق ثبت شرکت اقدام کنید.

مزایای ثبت شرکت در دبی

امارات متحده عربی، با داشتن مناطق آزاد متعدد، بهشت ثبت شرکت محسوب می‌شود. در ادامه، مزایای ثبت شرکت در مناطق آزاد این کشور را بیان می‌کنیم:

الف) سرعت ثبت شرکت

امارات، در خیلی از مناطق آزاد خود مانند منطقه­ آزاد عجمان، با استفاده از رویه‌­ها و امکانات اداری، زمان ثبت شرکت­های تجاری را به دو هفته تقلیل داده است. چنین سرعت ارائه خدماتی در بین کشورها و مناطق آزاد تجاری کم‌­نظیر است و برای صاحبان کسب­وکار در تمام نقاط دنیا، مزیت قابل‌ توجهی به‌حساب می­آید.

یکی از مهم‌­ترین ویژگی‌­های ثبت شرکت در این مناطق، عدم‌نیاز به حضور فیزیکی صاحبان مشاغل برای ثبت شرکت است. متقاضیان ثبت شرکت می­توانند با بارگذاری مدارک لازم در تارنمای این مناطق، فرایند ثبت شرکت خود را به‌صورت مجازی انجام دهند و ۲ هفته­ بعد، به‌صورت فیزیکی، دفتر شرکت‌ را تحویل بگیرند و فعالیت کسب­و­کارشان را آغاز کنند.

ب) مسائل حقوقی و مالکیت کسب­‌و­کار

کشور امارت متحده، تسهیلات ویژه­ای را برای کارآفرینان و صاحبان کسب­‌و­کار فراهم می‌آورد که مهم­ترین آن‌ها، ثبت شرکت با انواع مدل­های حقوقی و با سرمایه­‌های اولیه مختلف است. اگر فردی، به‌عنوان مهاجر، در این کشور کسب­‌و­کار خودش را آغاز کند، می­تواند، از ۱۰۰ درصد مالکیت حقوقی نیز بهره‌مند شود. امکان انتقال تمامی درآمد و سود سرمایه به کشور مبدأ، بدون مشکل حقوقی، نیز برای این افراد فراهم شده است.

ج) هزینه­‌های عملیاتی پایین

امارات، با تعریف مناطق آزاد خود در موقعیت‌های استراتژیک، خدمات ویژه‌ای را به صاحبان کسب­‌و­کار و کارآفرینان، در مورد هزینه‌­های عملیاتی، ارائه می‌دهد؛ به­‌گونه­ای که هزینه‌­های انرژی ( آب، برق، گاز و…) در این مناطق بسیار پایین است و یارانه‌های ویژه‌­ای نیز به کسب­و­­کارها تعلق می‌گیرد. اجاره‌­بهاهای مختلف مانند دفاتر اداری، انبارها و زمین­ نیز در این مناطق بسیار رقابتی است و نسبت به متوسط نرخ دیگر مناطق آزاد تجاری، پایین­تر خواهد بود.

د) تسهیلات ورود به خاک امارات

تصمیم­‌گیرندگان سیاسی در امارات، تسهیلات ویژه‌­ای را برای مناطق تجاری در نظر گرفته­اند. یکی از مهم­ترین مزیت‌­های در نظر گرفته ‌شده برای صاحبان کسب­‌و­کار، خدمات ویژه‌­ی اخذ ویزای کشور امارات متحده­ عربی است. بر این اساس، صاحبان صنایع، برای رفت‌­و­آمد به کشور امارات و استفاده از روادید این کشور، با کم­ترین چالش‌ها روبه‌‌­رو می‌شوند و پروسه­ زمانی اخذ این مدرک، به پایین­ترین زمان ممکن کاهش می‌یابد. در راستای تحقق این برنامه، پیش­خوان الکترونیک برای ورود این افراد در نظر گرفته ‌شده است که به‌صورت آنلاین و در یک مرحله، روادید مربوط به کشور امارات را برای متقاضیان صادر می­کند.

ه) تسهیلات منطقه برای انواع صنایع

تسهیلات ذکر شده برای شرکت­‌ها، مربوط به صنایع خاص یا کسب‌­وکار ویژه‌­ای نیستند. همه صنایع، با هرگونه سرمایه ثبت ‌شده و  ساختار سازمانی، می‌­توانند از تمامی تسهیلات در نظر گرفته‌ شده استفاده کنند؛ هیچ محدودیتی در زمینه نوع عملیات، برای استفاده از این تسهیلات در نظر گرفته نشده است.

ی) موقعیت استراتژیک منطقه

امارات، با بهره‌­گیری از خط ساحلی طولانی، داشتن چند فرودگاه بین‌­المللی و بنادر تجاری، موقعیت استراتژیک ویژه‌­ای را در اختیار صنایع مختلف قرار می‌دهد. این کشور، با فراهم‌آورد‌ن انواع امکانات رفاهی و تجاری برای صاحبان صنایع و کارآفرینان، موقعیت مناسبی را برای این افراد ایجاد کرده است.

از دیگر مزایای ثبت شرکت در امارات، می‌توان به عدم‌نیاز به مدرک زبان، عدم نیاز به داشتن شرکت قبلی و امکان اخذ اقامت امارات از طریق ثبت شرکت برای اعضای خانواده اشاره کرد.

 

شرایط ثبت شرکت در امارات

برای ثبت شرکت، بسته به نوع آن، قوانین خاصی وجود دارد؛ اما از آنجا که عمده شرکت‌های ثبت ‌شده از نوع مسئولیت محدود هستند، در ادامه، شرایط لازم را برای ثبت این نوع شرکت بیان می‌کنیم. برای ثبت چنین شرکتی باید:

 • حداقل یک سهام‌دار باید وجود داشته باشند.
 • شرکت دارای اساسنامه باشد.
 • یک دفتر برای شرکت اجاره کرده باشید.
 • شرکت، حساب بانکی مستقلی داشته باشد.
 • باید مجوز لازم را از سازمان توسعه اقتصادی امارات کسب کرده باشید.
 • فرم‌های مربوطه را پر و هزینه‌های لازم را پرداخت کرده باشید.

معایب ثبت شرکت در امارات

علی‌رغم مزایای بسیار ثبت شرکت در امارات، معایبی نیز برای این‌ کار وجود دارد. یکی از این معایب، محدودیت ثبت اشکال خاصی از شرکت‌ها برای ایرانیان است که می‌توان به آن اشاره کرد.

کلام اخر

در این مطلب، به‌صورت کامل در رابطه با موضوع قبت شرکت در دبی برای ایرانیان صحبت کردیم و به بررسی ابعاد مختلف این کار پرداختیم. درست است که مطالب ارا‌ئه ‌شده در این مقاله، اطلاعات کافی را در اختیار شما قرار می‌دهند؛ اما پروسه ثبت شرکت در امارات، پیچیدگی‌های حقوقی زیادی هم دارد. بنابراین توصیه می‌کنیم پیش از هر اقدامی با وکلای ما در موسسه حقوقی اندیشه قرن کیش تماس بگیرید و مشاوره‌های لازم را دریافت کنید.

سوالات متداول

در حال حاضر حداقل سرمایه مورد نیاز برای ثبت شرکت در امارات، 6000 درهم است که می‌توانید آن را تا 35000 درهم نیز افزایش دهید.

صاحبان مشاغل بدون نیاز به حضور فیزیکی می‌­توانند از طریق وکیل، فرایند ثبت شرکت خود را انجام دهند و ۲ هفته­ بعد، به‌صورت فیزیکی، دفتر شرکت‌ را تحویل بگیرند و فعالیتشان را آغاز کنند.

با ثبت شرکت در دبی ایرانیان می‌توانند کارت اقامت در امارات را دریافت کنند. همچنین با داشتن شرایط مد نظر کشور امارات این افراد می‌توانند برای اخذ ویزای طلایی دبی اقدام کنند و از تمام مزایای شهروندی امارات از جمله کار، تحصیل و افتتاح حساب بانکی بهره مند شوند.

به طور کلی برای آنکه از مالکیت حقوقی ۱۰۰ درصدی کسب‌و‌کار خود بهره‌مند شوید لازم است تا در آن مناطق امارات که شامل این قانون می‌شوند سرمایه‌گذاری و شرکت خود را ثبت کنید.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۳۷ رای