ثبت شرکت در امارات - موسسه حقوقی اندیشه قرن کیش

ثبت برند در عمان

ثبت برند در عمان، یکی از بهترین گزینه‌های سرمایه‌گذاری در خارج از کشور است. کشور عمان، در موقعیت استراتژیک خاصی قرار گرفته است و در مقایسه با سایر کشورهای منطقه، پتانسیل رشد بسیار بالایی دارد؛ ارز رایج این کشور نیز بسیار معتبر و قوی است. عمان، روابط اقتصادی خوبی با کشورهای قدرتمند دنیا دارد و آینده بسیار درخشانی در انتظار این کشور است. اگر قصد دارید که در کشور عمان سرمایه‌گذاری کنید و برند خودتان را به ثبت برسانید، باید با قوانین این کشور آشنا باشید و پیشنهاد می‌کنیم از وکلای خبره موسسه اندیشه قرن کیش کمک بگیرید.

سودآوری یک کسب‌وکار، ارتباط مستقیمی با برند آن دارد. برندهایی که در بین مصرف‌کنندگان شهرت خوبی داشته باشند، می‌توانند بازار مصرف یک منطقه یا کشور را در دست بگیرند. ثبت علامت تجاری در عمان، راهی برای محافظت از حقوق قانونی مالک در رابطه با کالاها و خدماتی است که شرکت او در اختیار دارد.

ثبت برند، به مالک علامت تجاری اجازه می‌دهد تا برای هرگونه نقض و استفاده غیرمجاز از برند خود شکایت تنظیم کند.

قوانین ثبت برند در عمان

ثبت و راه‌اندازی یک برند تجاری در عمان، توسط قانون حقوق مالکیت صنعتی تنظیم می‌شود که این قانون نیز تحت فرمان سلطنتی شماره ۶۷/۲۰۰۸، (“قانون IP”) منتشر شد. وزارت بازرگانی و صنعت (“MOCI”) نیز آیین‌نامه اجرایی قانون IP را به موجب تصمیم شماره ۱۰۵/۲۰۰۸ (“مقررات اجرایی”) وزارتخانه صادر کرده است.

این کشور، بر اساس فرمان سلطنتی شماره ۳۳/۲۰۱۷، قانون علامت تجاری شورای همکاری خلیج فارس را تصویب کرد؛ بااین‌حال، در غیاب مقررات اجرایی، این قانون، به‌طور رسمی، جایگزین قانون IP نشده است. در مواردی که در قانون علامت تجاری شورای همکاری خلیج فارس مطرح نشده باشد، طبق فرمان سلطنتی شماره ۳۳/۲۰۱۷، قانون IP قابل‌اجرا خواهد بود.

با توجه به‌وجود برخی از ابهامات در مورد اینکه کدام قانون قابل ‌اجرا است، توصیه می‌شود که هنگام ثبت برند در عمان، اطلاعات کافی را در مورد هر قانون به‌دست آورید.

قانون IP در این فرمان، به‌طور خاص مشخص نکرده است که تعریف برند تجاری چیست؛ اما مطابق با قانون علائم تجاری شورای همکاری خلیج فارس، «برند» علامت تجاری هر چیزی است که شکل متمایزی داشته باشد؛ مانند نام‌ها، کلمات، امضاها، حروف، ارقام و نقاشی‌ها، آرم‌ها، عناوین، علائم مشخصه، مهرها، تصاویر، حکاکی‌ها یا هر علامت دیگری.

 درصورتی‌که این علائم، برای متمایز کردن کالاها و خدمات یک مرکز یا برای نشان‌ دادن ارائه خدمات یا کنترل بازرسی کالاها یا خدمات، صداها و بوها مورد استفاه قرار گیرند، باید به‌عنوان برند تجاری در نظر گرفته شوند.

توجه داشته باشید که هر علامت تجاری که مغایر با نظم یا اخلاق عمومی باشد، امکان ثبت نخواهد داشت. همچنین علامت تجاری‌ای که قبلا توسط هر دولت یا سازمان بین‌المللی‌ای ثبت شده باشد اجازه ثبت در عمان نخواهد داشت.

ثبت برند در عمان

نیاز به مشاوره دارید؟

جهت دریافت مشاوره رایگان شماره تماس خود را وارد نمایید.

شرایط لازم جهت ثبت برند در عمان

کلیه افراد حقیقی یا حقوقی که شرایط زیر را داشته باشند می توانند نسبت به درخواست ثبت  علامت تجاری در عمان اقدام کنند:

 • کلیه اشخاص بومی مشغول فعالیت‌های تجاری ،صنعتی، حرفه‌ای و خدماتی
 • کلیه اشخاص خارجی که ذیل قانون کشور عمان در حوزه‌های تجاری، صنعتی، حرفه‌ای و خدماتی در راستای تجارت خارجی فعالیت می‌کنند.
 • تمام اشخاص خارجی که با توجه به معاهدات بین‌المللی و پذیرفته شده در کشور عمان، در کشوری دیگر مشغول فعالیت و از مزایای رفتار متقابل بهره‌مندند.
 • تمامی سازمان‌ها و نهادهای عمومی
 • مالکان و صاجبان شرکت‌های معتبر، نامی و قانونی

مدارک مورد نیاز برای ثبت علامت تجاری در عمان

مدارک مورد نیاز برای ثبت برند تجاری در اداره ثبت برند عمان به‌شرح زیر هستند:

 • گواهی عدم‌سوءپیشینه
 • یک قطعه عکس ۴×۳
 • ترجمه مدارک هویتی (عربی و انگلیسی)
 • اثبات تمکن مالی
 • اسکن پاسپورت با بیش از یک سال اعتبار
 • تکمیل فرم درخواست ثبت برند
 • وکالت‌نامه تایید شده در سفارت عمان
 • گواهی وزارت دادگستری و وزارت خارجه کشور عمان
 • گواهی شرکت (که در کنسولگری عمان آپوستیل ‌شده است)
 • کپی علامت تجاری
 • نمونه امضای فرد متقاضی
 • فهرست کالاها یا خدماتی که تحت پوشش برنامه قرار می‌گیرند
 • یک کپی تایید شده از سند اولویت ظرف سه ماه از تاریخ ثبت درخواست
مراحل ثبت برند در عمان

مراحل ثبت برند در عمان

مراحل ثبت برند در عمان، بسیار پیچیده و تخصصی است؛ بنابراین باید از متخصصان حقوقی و وکلای خبره در این زمینه کمک بگیرید. این مراحل عبارت هستند از:

 1. فرآیند درخواست

درخواست ثبت علامت تجاری، باید با رعایت شرایط و ضوابط مندرج در آیین نامه اجرایی قانون IP به اداره مالکیت معنوی در وزارت بازرگانی و صنعت (MOCI) ارائه شود. شما باید بیزنس پلن مشخصی داشته باشید و سرمایه اولیه خود را در یکی از بانک‌های این کشور قرار دهید؛ سپس باید فرم درخواست را تکمیل کنید و مدارک موردنیاز را تحویل دهید.

درخواست ثبت برند تجاری باید شامل شرح علامت و فهرستی از کالاها و خدماتی باشد که ثبت علامت برای آن‌ها لازم است. این درخواست، مشروط بر این خواهد بود که در دسته‌بندی‌های مجاز طبقه‌بندی بین‌المللی قرار گیرد.

 1. بررسی برنامه

درخواست ثبت برند، توسط بخش مربوطه مورد بررسی قرار می‌گیرد تا مشخص شود که آیا علامت تجاری قابل ‌ثبت است یا خیر. در طول فرآیند بررسی درخواست، دپارتمان مربوطه، اعتراضات کتبی خود را در مورد جنبه‌های خاصی از علامت تجاری مانند دامنه کالا یا خدمات، صادر می‌کند یا به متقاضی دستور می‌دهد تا آرم را اصلاح کند.

پس از پاسخ متقاضی به ایرادات وارد شده و رفع اختلافات، درخواست ثبت علامت تجاری پذیرفته و در روزنامه رسمی و یک روزنامه محلی منتشر می‌شود. در صورت کامل‌ بودن تمامی مدارک، این مراحل تقریبا ۷ تا ۱۵ روز کاری طول خواهد کشید.

مزایای ثبت برند در عمان

با ثبت برند تجاری خود در کشور عمان، از مزایای زیر برخوردار خواهید شد:

 • از هویت تجاری خود محافظت می‌کنید.
 • از شما در برابر برندهای دیگر با علائم مشابه یا یکسان محافظت خواهد شد.
 • ثبت برند تجاری، از شما در برابر اشتباه‌ گرفته‌ شدن با دیگرانی که در همان صنعت تجارت می‌کنند و شهرت بدی دارند، محافظت می‌کند.
 • می‌توانید از تسهیلات دولتی و مزایای دریافت وام برخوردار شوید.
 • تحت پوشش قوانین ویژه‌ای که از سرمایه‌گذاران خارجی حمایت می‌کنند، قرار خواهید گرفت.
 • می‌توانید حساب بانکی بین‌المللی داشته باشید و تجارت و سرمایه‌گذاری خود را توسعه دهید.
 • در صورت ثبت برند در مناطق آزاد عمان، تا ۵۰ سال از پرداخت مالیات معاف خواهید بود.
 • ثبت برند، همانند یک دارایی ارزشمند است که می‌توان آن را فرانچایز کرد یا فروخت.

مشاوره ثبت برند در عمان

نیاز به مشاوره دارید؟

جهت دریافت مشاوره رایگان شماره تماس خود را وارد نمایید.

کلام آخر

تعداد افراد و شرکت‌هایی که نسبت به ثبت مالکیت معنوی برند خود در کشور عمان تمایل نشان می‌دهند، هر روز در حال افزایش است. ثبت برند در عمان، فرصت خوبی برای کسب‌وکارهای نوپاست تا محصولات نوآورانه خود را روانه بازار کنند و آن‌ها را از آسیب‌های رقابت ناعادلانه بازار، دور نگه دارند.

علامت تجاری، باید به‌گونه‌ای باشد که نقش و خدمات یک شرکت را به بهترین شکل ممکن توصیف کند. با ثبت برند تجاری، درصورتی‌که محصولات یا خدمات شرکت جعل شوند و نام برند مورد سوءاستفاده قرار گیرد، به‌راحتی می‌توان آن را از مراجع قانونی پیگیری کرد.

اداره ثبت برند عمان، فرآیند ثبت و محافظت از برند را برای شرکت‌ها تسهیل کرده است. اقتصاد روبه‌رشد و ارتباط خوب عمان با کشورهای دنیا نیز از دیگر مزایای ثبت برند در این کشور است. این دلایل، باعث شده‌اند تا عمان، به‌عنوان یکی از بهترین کشورهای منطقه برای ثبت برند و سرمایه‌گذاری شناخته شود.

سوالات متداول

شما با ثبت برند در مناطق آزاد عمان، می‌توانید تا ۵۰ سال از پرداخت مالیات معاف شوید.

با ثبت برند و علامت تجاری در عمان امکان ثبت در کنوانسیون مادرید و ثبت بین‌المللی را خواهید داشت.

ثبت علامت تجاری در عمان برای بار اول به مد ت ۱۰ سال اعتبار دارد و بعد از آن می‌تواند در صورت صلاحدید بدون محدودیت تمدید گردد.

از زمانی که شما درخواست خود جهت ثبت برند در عمان را ارائه می‌کنید، در شرایطی که پرونده شما کامل باشد، در حدود ۱۸۰ روز، برای اخذ گواهینامه ثبت برند لازم است.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۳ رای